ERASMUS+ EDUKACIJA U LISABONU

Završena je druga mobilnost projekta „Svi različiti – svi važni“ financiranog putem EU programa Erasmus+. Edukacija je organizirana od strane  CREF institucije (Centro de Recursos Educativos e Formacao) te se održavala u Lisabonu (Sesimbra) od 8.  do 13. listopada 2018. Na edukaciji su sudjelovale odgajateljica Amelia Lušetić i pedagoginja Maja Obućina. Cilj je bio pružiti sudionicima uvid u primjenu načela i vrijednosti waldorfske prakse promatranjem neposrednog pedagoškog rada.  Djelatnice su sudjelovanjem produbile znanja o razvoju djeteta te su imale priliku isprobati neke od aktivnosti koje se primjenjuju u radu s djecom. Posjetile su waldorfsku instituciju (vrtić i školu) i eko vrtić gdje su učile o materijalima, igračkama, organizaciji rada te o različitim kurikulumima. Osim novih znanja o navedenoj pedagoškoj koncepciji, sudionice su imale priliku ojačati jezične, kulturološke i društvene kompetencije.

U sklopu edukacije izradile su plan uvođenja stečenih znanja u ustanovu. Stečena znanja prenijet će zainteresiranim odgajateljima putem zajednica učenja u sklopu kojih će se implementirati nova znanja u svakodnevnu praksu nakon čega će zajednički promišljati o ishodima i kvaliteti implementacije. Planira se razvijati suradnja s europskim ustanovama ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u cilju razvoja daljnjih europskih projekata i uvođenja europske dimenzije obrazovanja u praksu.