Zarazne bolesti probavnog trakta

Proljev i povraćanje su simptomi mnogih virusnih ili bakterijskih bolesti probavnog takta koje su također dosta česte u vrtićima. Većinu takvih bolesti roditelji mogu liječiti sami kod kuće. Opasnost od tih simptoma je dehidracija kojoj su mala djeca posebno sklona. Osnovna terapija je nadoknada tekućine, tj. davanje djetetu dovoljno tekućine, čaja ili vode uz rehidracijske soli i elektrolite (ORS-oralna rehidracijska otopina). Preporučuje se čaj od šipka ili crni čaj, a ORS otopina se kupuje u apoteci bilo u obliku gotovih napitaka ili u obliku praška koji se otapaju u vodi ili čaju neposredno prije uzimanja. Dobro je davati i probiotike (dobre bakterije) koji normaliziraju crijevnu floru. Također se kupuju u apoteci bez recepta.
A dijeta? Nekad se preporučivala stroga dijeta, no činjenica je da dijete, kao i odrasli, u bolesti ionako baš i nema apetita i manje će jesti. Ponudit ćete mu laganu hranu, ono što voli, po mogućnosti bez mlijeka, jer je masne, pre slatke i teške namirnice bolje izbjegavati. Djetetu će odgovarati blago slani okus pa mu možete ponuditi da gricka štapiće ili nešto slično. Ako dojite dijete, naravno stavljat ćete ga što češće na prsa. Treba pratiti dijete, skidati mu temperaturu ako je prisutna. Virusne bolesti prolaze za par dana, a ako traju duže treba se javiti pedijatru i učiniti dodatnu obradu.