Provođenje tradicijskih aktivnosti u vrtiću pomaže u očuvanju kulturnog nasljeđa, potiče socijalni razvoj, kreativnost te podučava djecu vrijednostima koje ostaju za cijeli život.
Prenošenje tradicije svakako najbolje ide kroz glazbu – ples i pjevanje, pa su tako djeca usvojila neke brojalice i stihove na dijalektu: “Vrtić”, “Ča da rečen”. Djeca ih vrlo brzo i lako pamte zbog jednostavnosti i rimovanja. Na samom početku djeci su neke riječi bile nepoznate pa smo zajedno otkrivali njihovo značenje. Potaknuti time sastavili smo i našu “Čabecedu”, putem koje smo svakodnevno bogatili naš rječnik.
Osim prednosti koje ima za razvoj govora, ples stvara veliko zadovoljstvo, sreću i veselje pa su djeca s lakoćom usvojila osnovne pokrete i koreografiju za ples “Rašpa”. Djeca kroz ples uživaju, potiču jedni druge na ples i surađuju na najbolji mogući način.
Svakodnevni boravak na otvorenom potaknuo nas je da i u tom smjeru približimo djeci tradicijske igre koje su se nekad igrale u našem kraju (razbijanje lonca, laštik, fjonde/praćke) u koje su se djeca rado uključila te kroz njih jačala motoričke sposobnosti, razvijala samovrednovanje i kooperativnost te učila poštivati pravila i dogovore tijekom igre.
Sve navedene aktivnosti, ali i mnoge druge čija je svrha njegovati kulturnu baštinu našeg kraja djeca rado i s užitkom prihvaćaju i sudjeluju u njima pa tako ih i dalje nastojimo upotpuniti novim sadržajima.